آلیاژهای پمپ

  • 0

آلیاژهای پمپ

انتخاب مواد برای پمپ ها جز مهمترین مباحث در هزینه تولید و هزینه کاربری آن است. انتخاب اقتصادی ترین ماده برای هر کاربرد خاص، علاوه بر اطلاعات طراحی و تولید نیازمند اطلاع از خواص خوردگی – سایش ماده در شرایط مورد نظر است به صورتی که پمپ تحت همان شرایط به صورت واقعی مورد استفاده قرار گیرد. بیشتر پمپ ها در ابتدا با فاکتور عملکردی پایین نصب و استفاده می شوند و طی کار به روزرسانی می شوند تا به سطح قابل قبولی برسند. برای پمپ هایی که در مایعات خورنده بیشتر کار می کنند اصلاح و تعویض قطعات ضروری است. تجربیات قبلی از استفاده پمپ در محیط های خاص بهترین مورد در تعیین مواد مورد کاربرد است. اکثرا مشتری شرایط کاری پمپ و مواد مورد نیاز آن را تعیین می کند.

پمپ های برنجی

برای آلیاژهای از مس و روی اطلاق می شود که به صورت محلول جامد باشد. این آلیاژ دارای بیش از 50 درصد مس و 5 تا 20 درصد روی است. دارای داکتیلیته بسیار خوب در دمای بالا و داکتیلیته قابل قبول در دمای محیط است. همچنین دارای رسانایی خوب و مقاومت به خوردگی بسیار عالی است. در حالی که خواص بیرینگ و خوب و نفوذپذیری مغناطیسی پایین دارد، یک ماده عالی برای ساخت پمپ ها به شمار می رود.

پمپ های برنزی

برنز واژه ای است که برای آلیاژهای مس و قلع استفاده می شود. برخی اوقات، برنز با عناصر دیگر نیز مانند فسفر، منگنز، آلومینیوم یا سیلیسیوم استفاده می شود. سخت و محکم است و کاربردهای فراوانی در صنعت دارد. پمپ های برنزی معمولا در آب دریا، آب داغ و مواد شیمیایی خاص مورد استفاده قرار می گیرند.

پمپ های آب چدنی

چدن ها از معمول ترین انتخاب ها برای ریخته گری در کاربردهای عمومی مورد استفاده در آب، حلال ها، محلول های سوزآور در دماهای پایین است. ایمپلرها نیز می توانند از چدن یا برنز ریخته گری شوند. چدن خاکستری آلیاژی از آهن، کربن و سیلیسیوم است، ریخته گری نسبتا آسان و مقاومت در مقابل فشار مناسبی در حالت رختگی از خود نشان می دهد. چدن خاکستری خواص دمپینگ عالی و قابلیت ماشین کاری مناسبی دارد. ماده استانداردی برای کاربردهای عمومی است. چدن در مقابل خوردگی مقاوم است و در برخی محیط ها از فولاد هم بهتر است.

پمپ های فولادی زنگ نزن 304

فولادهای زنگ نزن 304 پرکاربردترین فولاد زنگ نزن در بازه وسیعی از تولیدات و شکل ها  هستند.

پمپ های فولادی زنگ نزن 316

فولاد زنگ نزن 316 آلیاژی از آهن، کربن، نیکل و کروم است. فولاد زنگ نزنی با خواص غیرمغناطیسی و شکل پذیری بیشتری نسبت به نوع 304 است. دارای ساختار آستنیتی و مقاومت خوبی در مقابل خوردگی در اکثر محیط ها دارد. در مقابل ترک خوردگی تنشی حساس نیست و تحت تاثیر عملیات حرارتی قرار نمی گیرد. مناسب برای پمپ های آب دریا هستند.


Leave a Reply